In-depth reviews
Vauxhall Vivaro Life Electric Estate 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [VIP Pack]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.5 Turbo D 100PS Edition M 5dr
- 1.5 Turbo D 120PS Edition L 5dr
- 1.5 Turbo D 120PS Edition M 5dr
- 100kW Edition L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Edition L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 1.5 Turbo D 120PS Edition L 5dr [9 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [5 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [6 Seat]
- 100kW Combi 75kWh 5dr Auto
- 100kW Combi 49kWh 5dr Auto
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [8 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Combi XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Combi XL 49kWh 5dr Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 2.0 Turbo D 180PS Design 5dr Auto [WAV]
- 2.2 Turbo D 180PS Design 5dr Auto [WAV]
- 100kW Design 75kWh 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Design XL 5dr Auto [WAV]
- 2.2 Turbo D 180PS Design XL 5dr Auto [WAV]
- 100kW Design XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 2.0 Turbo D 150PS Elite M 5dr
- 2.0 Turbo D 150PS Elite L 5dr
- 2.0 Turbo D 180PS Elite M 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 150PS Elite L 5dr [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 180PS Elite M 5dr Auto [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 140PS Elite L 5dr [8 Seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto [7 seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [VIP Pack]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [VIP Pac]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto [6 seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto [7 seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [VIP Pack]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [VIP Pac]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto [6 seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV/6seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV/7seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV/6 seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV/7 seat]
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Ultimate L VIP |
| Price | £50,575 |
| Battery Capacity | 50 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 13.1 |
| Top Speed | 81 mph |
| Length | 5306 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1935 mm |
| Minimum Kerbweight | 2027 kg |
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 50 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1305 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Front |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 47 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 26.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 24.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 2.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 293 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 346 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 230 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 208 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 230 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 182 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 215 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 143 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 129 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 141 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.1 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Top Speed | 81 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1935 mm |
| Length | 5306 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3030 kg |
| Max. Loading Weight | 1003 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Minimum Kerbweight | 2027 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


