Skip advert
Advertisement
- 1.5 Turbo D 100PS Edition M 5dr
- 1.5 Turbo D 120PS Edition L 5dr
- 1.5 Turbo D 120PS Edition M 5dr
- 100kW Edition L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Edition L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 1.5 Turbo D 120PS Edition L 5dr [9 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [5 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [6 Seat]
- 100kW Combi 75kWh 5dr Auto
- 100kW Combi 49kWh 5dr Auto
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Combi M 50kWh 5dr Auto [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto [8 Seat]
- 100kW Combi M 50kWh 5dr [11kWCh] Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Combi XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Combi XL 49kWh 5dr Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [8 Seat]
- 100kW Combi L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 2.0 Turbo D 180PS Design 5dr Auto [WAV]
- 2.2 Turbo D 180PS Design 5dr Auto [WAV]
- 100kW Design 75kWh 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Design XL 5dr Auto [WAV]
- 2.2 Turbo D 180PS Design XL 5dr Auto [WAV]
- 100kW Design XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 100kW Design M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [5 Seat]
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Design L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 2.0 Turbo D 150PS Elite M 5dr
- 2.0 Turbo D 150PS Elite L 5dr
- 2.0 Turbo D 180PS Elite M 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 150PS Elite L 5dr [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 180PS Elite M 5dr Auto [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto [8 Seat]
- 2.0 Turbo D 140PS Elite L 5dr [8 Seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto
- 2.0 Turbo D 180PS Elite L 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto [7 seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [VIP Pack]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [VIP Pac]
- 100kW Ultimate 75kWh 5dr Auto [6 seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto [7 seat]
- 100kW Ultimate M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [VIP Pack]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [6 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [VIP Pac]
- 100kW Ultimate XL 75kWh 5dr Auto [6 seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Ultimate L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [6 Seat]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [11kWCh]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [7 Seat]
- 100kW Elite M 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 100kW Elite L 50kWh 5dr Auto [11kWCh] [7 Seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV/6seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate XL 5dr Auto [WAV/7seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV/6 seat]
- 2.2 Turbo D 180PS Ultimate 5dr Auto [WAV/7 seat]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Elite [150] |
| Price | £44,425 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 106 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 194 |
| Length | 4956 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1925 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 640 l |
| Minimum Kerbweight | 1880 kg |
Driver Convenience
- Front and rear parking distance sensors with side blind spot alert and front fog lights
- Handsfree calls via steering wheel controls and vehicle microphone
- Head up Display
- Infotainment system
- Instrumentation - speedometer, rev counter, low fuel gauge warning light, fuel economy gauge and coolant temperature warning light
- Multi function trip computer - Trip odometer, vehicle range, average speed and fuel economy, instantaneous fuel economy and driving time
- PAS
- Vauxhall connect box
Entertainment
- 3D street level mapping, European coverage, eco routing, TomTom live traffic updates, nearby fuel station display and local weather information
- Multimedia Nav pro 7" touch screen, RDS with traffic prog, AM/FM/DAB, ten speakers, USB/iPod, Bluetooth A2DP audio stream, Apple Carplay/Android auto
- Steering wheel mounted audio controls and flexible roof mounted aerial
Exterior Features
- Dark tinted rear glazing
- Front fog lights
- Full length fixed panoramic glass sunroof with manually sliding sunblinds
- Handsfree electrically operated sliding side access door, keyless open and start and auto anti-dazzle rear view mirror
- Lights on audible warning, reversing light, hazard warning, rear fog light, high level brake light, side repeat indicators, LED daytime running light
- Nearside and offside sliding side access door with fixed windows
- Tailgate with separate opening rear window and heated rear window with wash/wipe facility
- Xenon headlights
Interior Features
- 220V socket behind driver seat and rear seat back tables
- Automatic parking heater
- Dual zone electronic climate control with LCD temperature display, automatic air direction and fan speed with manual override
- Facia mounted drinks holders
- Four way electrically adjustable heated passenger seat with massage function
- Leather covered steering wheel
- Leather upholstery
- Pollen filter, air recirculation facility, illuminated controls and chilled glovebox facility
- Power driver seat with height and reach, backrest recline, lumbar adj, armrest, padded head restraint, massage function and driver memory
- Rear air conditioning, multi-functional overhead panel with separate controls in rear cabin, six multi-function air nozzles and fixed side air vents
- Rear parcel shelf
- Roof mounted rear heater control
- Single front passenger's seat with reach, fold and backrest recline, armrest, padded head restraint, massage function and driver memory
- Six way electrically adjustable heated driver seat
Packs
- Appearance pack - Vivaro Life
- Electric pack - Vivaro Life
- Visibility pack - Vivaro Life
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Driver and front passenger airbag with deactivation switch, curtain and side-impact airbags in first and second rows
- Electronic stability programme plus with traction control
- Second and third passenger curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Electronic engine deadlock immobiliser, steering column lock, lockable fuel filler cap and anti-theft spare wheel cradle
- Remote control door locking, two keys with integral remote, door deadlocks and selective door locking
- Remote control security alarm system - engine compartment protection, ultrasonic detectors in load area and siren
Wheels
- 17" Diamond cut alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 194 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 210 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 194 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 181 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 195 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 161 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 35.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 32.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 36.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 41 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 39.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 37.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 45.9 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 3500 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1925 mm |
| Length | 4956 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 3100 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1100 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 640 l |
| Max. Loading Weight | 1220 kg |
| Max. Roof Load | 170 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Minimum Kerbweight | 1880 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


