Skip advert
Advertisement
- 1.5 VTi-TECH Explore 5dr
- 1.5 VTi-TECH Excite 5dr
- 1.0T GDi Excite 5dr DCT
- 1.5 SE 5dr
- 1.5 Hybrid+ SE 5dr Auto
- 1.5 VTi-TECH Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr DCT
- 1.5 Hybrid+ Trophy 5dr Auto
- 105kW Excite EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW SE EV 51kWh 5dr Auto
- 105kW Exclusive EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy Connect EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW SE EV Long Range 73kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy Connect EV Long Range73kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy EV Long Range 73kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1495 |
| Trim | SE |
| Price | £20,205 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 12.5 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 145 |
| Length | 4430 mm |
| Width | 1818 mm |
| Height | 1635 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 443 l |
| Minimum Kerbweight | 1260 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 12.3" colour touchscreen
- 360 degree view camera
- 7" Driver display
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Blind zone detection with lane change assist
- Bluetooth connectivity
- Cruise control
- Driver attention alert system
- eCall emergency call system
- Forward collision warning
- Intelligent speed limit assist
- iSmartphone connectivity
- Lane keep assist with lane departure warning system
- PAS
- Rear cross traffic alert
- Rear parking sensor
- Satellite navigation with speed limit recognition
- Traffic jam assist
- Trip computer
- Unsteady driving warning
Entertainment
- 2x USB ports at Front (1x data and power type A, x1 power only type C)
- 6 speaker audio system
- DAB audio
- Radio, MP3 and AUX/USB
Exterior Features
- Automatic headlamps
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour electric adjustable heated door mirrors
- Chrome side window trim
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Heated rear window
- Intelligent headlamp control
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- LED projector headlights
- LED rear lights
- Rain sensor wiper
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Silver roof rails
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way electric adjustable drivers seat
- Adjustable rear headrests
- Air conditioning
- Boot light
- Driver's footrest
- Front adjustable cup holder
- Front centre armrest with storage
- Front grab handles
- Front headrests
- Front interior courtesy light with time delay and reading lights
- Front seat back map pockets
- Front sun visors with driver and passenger mirrors
- Glovebox
- Heated front seats
- Illuminated switches and controls
- Internal chrome door handles
- Leather style upholstery
- Manual lumbar support on driver seat
- Multifunctional steering wheel
- Rear grab handle
- Single front passenger seat
- Tilt adjustable steering column
- Two position boot floor
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Anti rolling protection
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Drivers seatbelt reminder
- Dual front airbags
- EBA
- ESP
- Front and rear passenger seat belt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Fuel cut off safety device
- Hill descent control
- Hill start assist
- Rear door child safety locks
- Rear isofix x2
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Automatic latching door
- Keyless entry
- Remote Central Locking with Fold-away Key
- Speed sensing door locks
Wheels
- 17" Valiant alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 145 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1495 |
| Compression Ratio | 12.2:0.4 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.8 |
| WLTP - MPG - High | 50.5 |
| WLTP - MPG - Low | 33.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 73 |
| NCAP Safety Assist % | 76 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.5 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 148 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | VALIANT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1635 mm |
| Length | 4430 mm |
| Wheelbase | 2610 mm |
| Width | 1818 mm |
| Width (including mirrors) | 2087 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
| Gross Vehicle Weight | 1705 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1457 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 443 l |
| Max. Loading Weight | 445 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1260 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.64 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide

Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide
Used car tests
25 Mar 2026
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026

