Skip advert
Advertisement
- 1.5 VTi-TECH Explore 5dr
- 1.5 VTi-TECH Excite 5dr
- 1.0T GDi Excite 5dr DCT
- 1.5 SE 5dr
- 1.5 Hybrid+ SE 5dr Auto
- 1.5 VTi-TECH Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr DCT
- 1.5 Hybrid+ Trophy 5dr Auto
- 105kW Excite EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW SE EV 51kWh 5dr Auto
- 105kW Exclusive EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy Connect EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW SE EV Long Range 73kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy Connect EV Long Range73kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy EV Long Range 73kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Explore |
| Price | £13,635 |
| Engine Power - BHP | 106 |
| Acceleration | 10.9 |
| Top Speed | 109 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 41.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 155 |
| Length | 4323 mm |
| Width | 1809 mm |
| Height | 1620 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 448 l |
| Minimum Kerbweight | 1215 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 10.1" colour touchscreen
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth connectivity
- Cruise control with speed limiter
- PAS
- Trip computer
- USB mobile phone charging function
Entertainment
- 4 speaker audio system
- Radio/MP3 player
- USB/aux input socket
Exterior Features
- Auto headlights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour electric adjustable door mirrors
- Chrome side window trim
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows
- LED Bi-Function headlights
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- Rear spoiler
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 rear headrests
- 4 way manually adjustable drivers seat
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 speed ventilation system
- Boot light
- Driver's footrest
- Front cupholders x 2
- Front grab handles
- Front headrests
- Front reading lights
- Glovebox
- Houndstooth fabric upholstery
- Illuminated switches and controls
- Internal chrome door handles
- ISOFIX restraints on outer rear seats x2
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear grab handle
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Anti rolling protection
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Child locks on rear doors
- Dual front airbags
- EBA
- ESP
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Fuel cut off safety device
- Hill launch assist
- Rear passenger seatbelt alert
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Automatic latching door
- Remote central locking
- Second remote key
- Speed sensing door locks
- Superlocking
Wheels
- 17" Silver alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 155 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 41.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.4 |
| WLTP - MPG - High | 48.3 |
| WLTP - MPG - Low | 34.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.1 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.9 |
| Engine Power - BHP | 106 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 141 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 109 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1620 mm |
| Height (including roof rails) | 1653 mm |
| Length | 4323 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1809 mm |
| Width (including mirrors) | 2048 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1695 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1375 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 448 l |
| Max. Loading Weight | 480 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1215 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide

Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide
Used car tests
25 Mar 2026
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026

