Skip advert
Advertisement
- 1.5 VTi-TECH Explore 5dr
- 1.5 VTi-TECH Excite 5dr
- 1.0T GDi Excite 5dr DCT
- 1.5 SE 5dr
- 1.5 Hybrid+ SE 5dr Auto
- 1.5 VTi-TECH Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr DCT
- 1.5 Hybrid+ Trophy 5dr Auto
- 105kW Excite EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW SE EV 51kWh 5dr Auto
- 105kW Exclusive EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy Connect EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW SE EV Long Range 73kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy Connect EV Long Range73kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy EV Long Range 73kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | SE EV |
| Price | £30,495 |
| Battery Capacity | 51.1 |
| Engine Power - BHP | 176 |
| Acceleration | 8.2 |
| Top Speed | 108 mph |
| Length | 4323 mm |
| Width | 1809 mm |
| Height | 1625 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 470 l |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
Driver Convenience
- 10.1" colour touchscreen
- 3 Driving modes
- 360 degree parking camera
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth connectivity
- eCall emergency call system
- Full digital driver information display
- Intelligent speed limit assist
- iSmart user app (includes vehicle status, charging management, WiFi)
- Lane keep assist system (LAS) with Lane departure warning system (LDWS)
- PAS
- Rear parking sensors
- Rotary gear selector
- Satellite Navigation
- Traffic jam assist
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 7 kW onboard charger
- Vehicle to load charging
Entertainment
- 2 USB C Ports (1x front, 1x rear)
- 3 USB ports (1x front - inc data transfer, 1x rear, 1x rear view mirror - power only for dash cam accessory)
- 4 speaker audio system
- DAB+ radio
Exterior Features
- Auto headlights
- Electrically adjustable, folding, body colour door mirrors
- Follow me home headlights
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Intelligent high beam
- LED Bi-Function headlights
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6-way manually adjustable driver's seat
- Adjustable dual height boot floor
- Auto air conditioning
- Front headrests
- Houndstooth fabric upholstery
- ISOFIX restraints on outer rear seats x2
- Leather steering wheel
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 Regenerative braking modes (1, 2, 3)
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Anti rolling protection
- Dual front airbags
- EBA
- Electric parking brake with auto hold function
- ESP
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Hill launch assist
- Rear door child safety locks
- Rear passenger seatbelt alert
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Keyless entry and push button start system
- Remote central locking
- Speed sensing door locks
Wheels
- 17" Propeller alloy wheel aero cover
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 51.1 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1500 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.2 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 480 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 54 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 36 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 7 |
| Usable Battery Capacity | 49 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 13 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 4.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 429 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 320 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 266 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 198 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27A |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.2 |
| Engine Power - BHP | 176 |
| Engine Torque - NM | 280 |
| Top Speed | 108 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | PROPELLER |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1625 mm |
| Height (including roof rails) | 1649 mm |
| Length | 4323 mm |
| Wheelbase | 2581 mm |
| Width | 1809 mm |
| Width (including mirrors) | 2048 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2060 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1100 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 470 l |
| Max. Loading Weight | 490 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026


