Skip advert
Advertisement
- 1.5 VTi-TECH Explore 5dr
- 1.5 VTi-TECH Excite 5dr
- 1.0T GDi Excite 5dr DCT
- 1.5 SE 5dr
- 1.5 Hybrid+ SE 5dr Auto
- 1.5 VTi-TECH Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr
- 1.0T GDi Exclusive 5dr DCT
- 1.5 Hybrid+ Trophy 5dr Auto
- 105kW Excite EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW SE EV 51kWh 5dr Auto
- 105kW Exclusive EV 45kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy Connect EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW SE EV Long Range 73kWh 5dr Auto
- 130kW Trophy EV 51kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy Connect EV Long Range73kWh 5dr Auto
- 115kW Trophy EV Long Range 73kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Excite EV |
| Price | £28,595 |
| Battery Capacity | 44.5 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Acceleration | 8.5 |
| Top Speed | 87 mph |
| Length | 4314 mm |
| Width | 1809 mm |
| Height | 1620 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 470 l |
| Minimum Kerbweight | 1502 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 3 Driving modes
- 8" colour touch screen
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth connectivity
- E-call
- iGo Navigation system
- Intelligent speed limit assist
- Lane keep assist system (LAS) with Lane departure warning system (LDWS)
- PAS
- Rear parking sensors
- Rotary gear selector
- Traffic jam assist
- Trip computer
- USB mobile phone charging function
Entertainment
- 4 speaker audio system
- DAB audio
- iPod compatibility
- Radio/MP3 player
- Steering wheel mounted audio controls
- USB/aux input socket
Exterior Features
- Auto headlights
- Bi-function projection headlight
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour electric adjustable door mirrors
- Chrome side window trim
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Intelligent high beam
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- Load carrier
- Manual folding rear view mirror
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat with height, reach, tilt, backrest and headrest
- 6-way manually adjustable driver's seat
- Air conditioning
- Boot light
- Driver's footrest
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front cupholders x 2
- Front grab handles
- Front headrests
- Front reading lights
- Glovebox
- Houndstooth fabric upholstery
- Illuminated switches and controls
- Internal chrome door handles
- ISOFIX restraints on outer rear seats x2
- Leather steering wheel
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear grab handle
- Seat back pockets
- Single front passenger seat
- Twin rear headrests
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Anti rolling protection
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Child locks on rear doors
- Dual front airbags
- EBA
- Electric parking brake with auto hold function
- ESP
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Fuel cut off safety device
- Hill launch assist
- Regenerative braking system
- Seatbelt height adjustment for front seats
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Automatic latching door
- Keyless entry and push button start system
- Remote central locking
- Second remote key
- Speed sensing door locks
- Superlocking
Wheels
- 17" Diamond cut EV alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 44.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 390 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 40 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 12.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 18.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 4.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 372 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 262 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 262 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 262 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 231 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 163 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 163 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 163 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 64 |
| NCAP Safety Assist % | 70 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.5 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Engine Torque - NM | 353 |
| Top Speed | 87 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1620 mm |
| Height (including roof rails) | 1644 mm |
| Length | 4314 mm |
| Wheelbase | 2579 mm |
| Width | 1809 mm |
| Width (including mirrors) | 2048 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1966 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1100 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 470 l |
| Max. Loading Weight | 464 kg |
| Minimum Kerbweight | 1502 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide

Used Kia Niro (Mk1, 2016-2022) review and buyer's guide
Used car tests
30 Mar 2026
Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide

Used Mazda 2 (Mk3, 2015 - 2025) review and buyer's guide
Used car tests
25 Mar 2026
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026

