Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1461 |
| Trim | Not Available |
| Price | £55 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 108 mph |
| Length | 4486 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1804 mm |
Driver Convenience
- 3.5" monochrome TFT driver information display
- Cruise control with speed limiter
- E-call
- EASY LINK display with 8" touchscreen, DAB radio, bluetooth, USB ports and compatible with Apple carplay + Android auto
- Power assisted steering
- Rear parking sensor
- Smartphone integration with Android auto and Apple carplay
Exterior Features
- 180 degree unglazed asymmetric rear doors
- Automatic headlights and rain sensitive front wipers
- Body coloured door rail
- Electrically adjustable + heated door mirrors
- Full halogen headlights and daytime running lights
- One-touch descending electric front windows
- Roof bar fixings
- Side loading door-left unglazed
- Side loading door-right unglazed
- Solid paint
- Wide view mirror
Interior Features
- 12V power socket in front
- 2 additional anchorage points in load area
- Closed glovebox
- Dual passenger bench seat
- Full steel bulkhead
- Height adjustable drivers seat
- Kangoo cloth upholstery
- Load area LED lighting
- Manual air conditioning
- Premium gear stick with chrome inserts
Safety
- Drivers airbag
Security
- 3 button folding key with selective opening
- Alarm - Thatcham T1 volumetric alarm
- Deadlocking
Technical
- Electric parking brake
- ESC + Hill start assist
Wheels
- 16" Flex wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 143 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 76 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1461 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 8 |
| Stroke | 80.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.5 |
| Badge Power | 115 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | McPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | REAR TRAILING ARMS |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 24000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| BHP | 115 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 270 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 108 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Make | Continental |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | FLEX |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 960 |
| Height | 1804 mm |
| Height (including roof rails) | 1864 mm |
| Length | 4486 mm |
| Load Height | 1215 |
| Load Length | 1806 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1284 |
| Load Width | 1570 |
| Rear Overhang | 810 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 11.8 |
| Wheelbase | 2716 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2159 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 54 |
| Gross Vehicle Weight | 2025 kg |
| Load Space Volume | 3.3 |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| No. of Seats | 3 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
