Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Sport Final Ed 240 |
| Price | £47,070 |
| Engine Power - BHP | 243 |
| Acceleration | 4.5 |
| Top Speed | 147 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
| Length | 3824 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
- PAS
- TFT instrument cluster
Engine/Drivetrain/Suspension
- Dynamic performance management
- Twin oil coolers
Entertainment
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Final edition side decals
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Matt black rear diffuser
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
Interior Features
- Acrylic capped door panels
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Charcoal fabric door card
- Face Level Vents
- Final Edition build plaque
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Instrument panel, centre console and door panels matched to seat design
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Sports seats
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.7 |
| WLTP - MPG - High | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low | 24.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 37.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.5 |
| Engine Power - BHP | 243 |
| Engine Power - RPM | 7200 |
| Engine Torque - NM | 244 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 147 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3824 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 48 |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
