Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Cup Final Ed 250 |
| Price | £51,070 |
| Engine Power - BHP | 248 |
| Acceleration | 4.3 |
| Top Speed | 149 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
| Length | 3879 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
- PAS
- TFT instrument cluster
- Track data logger (GPS - lap times, speed, circuit map, analysis software)
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adjustable anti roll bar
- Blistein sport dampers
- Dynamic performance management
- Lightweight lithium-ion battery
- Twin oil coolers
Entertainment
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Final edition side decals
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Matt black rear diffuser
- Polycarbonate backlight glass
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
Interior Features
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Carbon fibre sports seats
- Face Level Vents
- Final Edition build plaque
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Instrument panel, centre console and door panels matched to seat design
- Leather upholstery
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Silver alcantara door card
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.7 |
| WLTP - MPG - High | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low | 24.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 37.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.3 |
| Engine Power - BHP | 248 |
| Engine Power - RPM | 7200 |
| Engine Torque - NM | 244 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 149 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3879 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 48 |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
