Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1482 |
| Trim | 2 |
| Price | £22,605 |
| Engine Power - BHP | 158 |
| Acceleration | 8.4 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4315 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1447 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 395 l |
| Minimum Kerbweight | 1330 kg |
Driver Convenience
- 4.2" supervision colour cluster display
- 8" Touchscreen display
- Apple car play/Android Auto with voice control
- Bluetooth with Voice Recognition & Music Streaming
- Cruise control + speed limiter
- Driver Attention Warning (DAW)
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) - City/Pedestrian/Cyclist
- Lane Following Assist (LFA)
- Lane keep assist
- Manual speed limit assist
- Motor driven power steering
- Reversing camera system with dynamic guidelines (Integrated into centre fascia screen)
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Intelligent Stop and Go
Entertainment
- 6 speaker audio system
- DAB Radio with MP3
- Illuminated USB ports
- Steering wheel mounted controls
- USB port for connection of a media device
Exterior Features
- All-round Electric Windows with Front Auto Up & Down Function
- Automatic headlights control
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Body colour exterior door handles
- Body coloured rear spoiler
- Chrome window surround
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Halogen projection headlights
- Heated rear window with timer
- High beam assist
- High gloss black and white chrome coated radiator grille
- LED daytime running lights
- LED High-mounted Brake Light
- LED rear combination lights
- LED rear fog light
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Tinted glass
- Windscreen Washer Level Warning
Interior Features
- 1 x Front 12V socket
- 12V power socket in luggage compartment
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 60/40 split folding rear seat
- Air conditioning
- All-round height adjustable headrests
- Centre console storage box/armrest
- Cloth door centre trim
- Cloth upholstery
- Cupholders in centre console
- Cupholders in rear armrest
- Dash illumination dimmer switch
- Door courtesy lamps
- Driver & Front Passenger Sunvisors with Vanity Mirror Illumination & Ticket Holder
- Driver's seat height adjuster
- Dual Height Luggage Area Floor
- Front and rear door storage
- Front cabin map light with sunglasses case
- Front seat back pockets
- Gear shift indicator
- Illuminated ignition key hole
- Interior door lock/unlock function
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- Leather handbrake
- Leather trimmed steering wheel
- Light grey headlining
- Luggage area light
- Luggage area parcel shelf
- Luggage hooks
- Metal paint effect interior door handles
- Rear centre armrest
- Rear coat hooks
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- All round 3-point seatbelts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Brake assist system
- Dual front side airbags
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electronic stability control (ESC) and vehicle stability management (VSM)
- Front passenger airbag cut-off switch
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Rear door child safety locks
- Seatbelt reminder warning
- Twin curtain airbags
- Twin front airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system
- Engine Immobiliser & Deadlocks
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking with fold away key
- Speed sensitive auto door locking
Trim
- Metal paint fascia trim
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.354 |
| HC | 0.027 |
| Noise Level dB(A) | 66 |
| NOx | 0.025 |
| Particles | 0 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1482 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - Low | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 52.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 88 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 52 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.4 |
| Engine Power - BHP | 158 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 253 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1447 mm |
| Length | 4315 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Width | 1800 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1820 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1291 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 395 l |
| Max. Loading Weight | 490 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Minimum Kerbweight | 1330 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
