Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1591 |
| Trim | 2 |
| Price | £24,910 |
| Engine Power - BHP | 130 |
| Acceleration | 11.1 |
| Top Speed | 113 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| Length | 4485 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1635 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 491 l |
| Minimum Kerbweight | 1490 kg |
Driver Convenience
- 3.5" supervision cluster display
- 8" touchscreen satellite navigation with European mapping and traffic messaging channel
- Android auto with voice control
- Apple car play with voice control
- Cruise control + speed limiter
- Driver attention warning
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Kia Connect (UVO)
- Kia connected services featuring TomTom live
- Lane keep assist
- Rear parking sensor
- Reversing camera
- Speed limit information
- Speed sensitive power steering
- Trip computer
- Windscreen washer level indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- Intelligent Stop and Go
Entertainment
- 6 speaker audio system
- Bluetooth audio streaming
- DAB Radio with MP3
- Rear USB port
- Steering wheel mounted audio controls
- USB port for connection of a media device
Exterior Features
- All round electric windows with drivers auto up/down function
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic lighting control
- Automatic window defogger
- Bi-Function halogen headlights
- Black side sill and wheel arch body mouldings
- Body colour door handles with chrome inserts
- Body colour door mirrors
- Chrome front bumper insert
- Chrome grille surround
- Chrome window surround
- Electrically adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators
- High beam assist
- High gloss black diamond mesh radiator grille
- LED daytime running lights
- Premium paint
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Projection front fog lights
- Rain sensing front wipers
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Roof rails
- Shark fin antenna
- Third brake light
- Tinted glass
- Trailer stability assist
- Welcome and follow-me home light functionality
- Wide view drivers door mirror
Interior Features
- 12V power in front and rear centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 60/40 split folding rear seat
- Air filter
- All-round height adjustable headrests
- Centre cabin light
- Centre console storage box
- Driver and front passenger side sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Driver's seat manual height adjust
- Drivers seat power lumbar support
- Dual zone automatic air conditioning
- Front and rear door storage
- Front cabin LED map light with sunglasses case
- Front door courtesy reflectors
- Front seat and rear pockets
- Front/rear centre armrests
- Gear shift indicator
- Glovebox illumination
- Heated front and outer rear seats
- Ignition key lock illumination
- Interior door lock/unlock function
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings outer rear seats
- Leather steering wheel
- Leather trimmed door armrests
- Leather trimmed gearshift
- Light grey headlining
- Luggage area light
- Luggage area load cover
- Luggage net with hooks
- Premium cloth upholstery
- Rear centre armrest with cupholder
- Rear coat hooks
- Satin chrome interior door handles
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Ventilation ducts to rear compartment
Passive Safety
- Active front headrests
- All round 3-point seatbelts
- Anti-lock braking system with electronic brakeforce distribution
- Dual front side airbags
- Electronic stability control with downhill brake control
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Rear door child safety locks
- Traction control
- Twin curtain airbags with roll over sensor
- Twin front airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Advanced anti-theft system including immobiliser and alarm
- Door deadlocks
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking with fold away key
- Speed sensitive auto door locking
- Visible vehicle identification number
Trim
- Metallic finish centre fascia
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.5 |
| HC | 0.014 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.022 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1591 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 77 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 35.8 |
| WLTP - MPG - High | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low | 32.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 41.5 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 66 |
| NCAP Safety Assist % | 71 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 11.1 |
| Engine Power - BHP | 130 |
| Engine Power - RPM | 6300 |
| Engine Torque - NM | 161 |
| Engine Torque - RPM | 4850 |
| Top Speed | 113 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1635 mm |
| Height (including roof rails) | 1645 mm |
| Length | 4485 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Width | 1855 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2000 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 491 l |
| Max. Loading Weight | 510 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1400 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 650 |
| Minimum Kerbweight | 1490 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
