Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | 2 |
| Price | £20,760 |
| Engine Power - BHP | 99 |
| Acceleration | 10.7 |
| Top Speed | 115 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4140 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1505 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1195 kg |
Driver Convenience
- 4.2" supervision colour cluster display
- Apple car play/Android Auto with voice control
- Cruise control + speed limiter
- Electric power steering
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- External temperature display
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) - City/Pedestrian/Cyclist
- Lane keeping assist system (LKAS), Driver attention warning (DAW) and High beam assist (HBA)
- Manual speed limit assist
- Rear parking sensor
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Intelligent Stop and Go
Entertainment
- Audio system with 6 speakers
- Bluetooth with music streaming
- Front USB port
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- All round electric windows with drivers auto up/down function
- Automatic headlights control
- Bi-function projection headlights with static bending
- Black side sill, door garnish and wheel arch trims
- Black/body colour bumpers
- Body coloured door mirrors with matt black lower housing
- Body coloured exterior door handles
- Body coloured rear roof spoiler with high mounted LED braking light
- Electrically adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators
- Front and rear silver skid plates
- Front fog lights
- Halogen headlights
- Headlight levelling device
- Heated rear window
- High gloss black and satin radiator grille
- LED daytime running lights
- LED position light
- Rain sensor
- Rear combination lights
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Roof rails
- Speed variable front aeroblade wipers
- Tinted glass
- Welcome and follow-me home light functionality
- Windscreen Washer Level Warning
Interior Features
- 12V power point front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Air conditioning
- Air filter
- All-round height adjustable headrests
- Centre armrest storage box
- Centre console with cupholders
- Cloth upholstery
- Dash illumination dimmer switch
- Driver's seat height adjuster
- Front and centre cabin lights
- Front and rear door map pockets with bottle holder
- Gear shift indicator
- Glovebox illumination
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings outer rear seats
- Leather trimmed gearshift
- Leather trimmed steering wheel
- Luggage area light
- Luggage area parcel shelf
- Luggage net with hooks
- Overhead console lamp
- Overhead console with sunglasses cases
- Passenger front seatback pockets
- Rear USB charging port
- Silver interior door handles
- Single front passenger seat
- Sunvisors with vanity mirror illumination (Driver and front passenger)
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- ABS with Electronic Brakeforce Distribution (EBD) and Brake Assist System (BAS)
- All round 3-point seatbelts
- Electronic stability control (ESC) and vehicle stability management (VSM)
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Manual child lock in rear doors
- Rear seat Occupancy alert
- Seatbelt reminder warning
- Twin curtain airbags
- Twin front airbags
- Twin front side airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system
- Door deadlocks
- Engine immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking with fold away key
- Speed sensitive auto door locking
- Visible vehicle identification number
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.32 |
| HC | 0.022 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.018 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 48.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 45.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 60.1 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 39.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 54.3 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 9E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.7 |
| Engine Power - BHP | 99 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 115 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1505 mm |
| Height (including roof rails) | 1520 mm |
| Length | 4140 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1760 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1650 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1155 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 455 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Minimum Kerbweight | 1195 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
