KIA Niro Estate 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1580 |
| Trim | 2 Nav |
| Price | £30,085 |
| Battery Capacity | 1.32 |
| Engine Power - BHP | 139 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 102 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 64.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 100 |
| Length | 4420 mm |
| Width | 1825 mm |
| Height | 1545 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 451 l |
| Minimum Kerbweight | 1474 kg |
Driver Convenience
- 10.25" touchscreen satellite navigation
- 4.2" supervision colour cluster display
- 8" touch screen
- Adaptive smart cruise control function (SCC) with stop and go
- Apple car play/Android Auto with voice control
- Drive mode select (Eco, sport)
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) 1.5 - City/Pedestrian/Cyclist/Junction turning
- Lane Following Assist (LFA)
- Lane keep assist
- Motor driven power steering
- Rear parking sensors
- Reversing camera with dynamic guide lines
- Speed limit assist
- Tailgate
- Trip computer with distance/fuel consumption/average speed
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery heating system
- Sports H-Matic Automatic
Entertainment
- 'Shark fin' mobile antenna
- 2 Front USB Charge port (one for C-type/one for USB)
- 2 type C USB ports on front seats
- 6 speakers
- Bluetooth with music streaming
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Acoustic windshield
- All round electric windows with drivers auto up/down function
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system
- Automatic headlight control system
- Bi-function halogen projector headlights
- Black embossed cladding
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Body colour exterior door handles
- Electric heated door mirrors
- Front and rear silver skid plates
- Heated rear window with timer
- LED daytime running lights
- LED rear combination lights
- LED third brake light
- Manual folding door mirrors
- Rain sensor
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Roof rails
- Solar glass rear windows and tailgate
- Solar glass windscreen
- Welcome and follow-me home light functionality
- Windscreen Washer Level Warning
Interior Features
- 12V socket in front
- 12V socket in luggage compartment
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split/folding 2nd row of seats
- All-round height adjustable headrests
- Artificial leather centre console storage box
- Artificial leather steering wheel
- Bulb overhead console, 2nd row and luggage lamp
- Centre console cupholder
- Cloth upholstery
- Driver seat manual adjustment
- Driver/passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Dual zone automatic air conditioning
- Front and rear door storage
- H-Matic gear selection
- Illuminated glovebox
- Interior door lock/unlock function
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- Luggage area load cover
- Luggage board
- Metal paint interior door handles
- Passenger seat height adjuster
- Rear armrest
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Packs
- Towing pack - Niro
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Centre side front airbags
- Curtain and side airbags
- Drivers knee airbag
- Dual shell horn
- Electric parking brake with auto hold function
- Electronic stability control
- Front passenger airbag deactivation
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Manual rear child locks
- Rear seat alert system
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Deadlocks
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking with fold away key
- Visible vehicle identification number
Service/Warranty
- Warranty - 7 Years/ 100,000 miles
Trim
- Graphite paint centre fascia
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.32 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| CO | 0.037 |
| HC | 0.007 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.005 |
| Particles | 0.0018 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 100 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1580 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 64.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 52.3 |
| WLTP - MPG - High | 74.3 |
| WLTP - MPG - Low | 65.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 76.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 139 |
| Engine Power - RPM | 5700 |
| Engine Torque - NM | 265 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 102 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1545 mm |
| Length | 4420 mm |
| Width | 1825 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1940 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1445 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 451 l |
| Max. Loading Weight | 466 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Minimum Kerbweight | 1474 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
