Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | 4 |
| Price | £20,855 |
| Engine Power - BHP | 118 |
| Acceleration | 9.9 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
| Length | 4140 mm |
| Width | 1760 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1185 kg |
Driver Convenience
- 7" Touchscreen display with RDS and DAB and MP3 compatiblity
- Apple car play/Android Auto
- Blind spot detection with rear Cross traffic alert
- Bluetooth connectivity with voice control
- Cruise control + speed limiter
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Engine start/stop button
- Gear selection indicator
- Instrument cluster- 3.5" Monochrome TFT Display
- Kia connected services featuring TomTom live
- Outside temperature display
- Rear parking sensor
- Reversing camera system with dynamic guidelines (Integrated into centre fascia screen)
- Trip computer
- Windscreen washer level indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- Intelligent Stop and Go
Entertainment
- 'Shark fin' mobile antenna
- 6 speakers
- Bluetooth audio streaming
- Rear USB port
- Steering wheel mounted controls
- USB and aux connection in front
Exterior Features
- Aero blade type windshield wipers
- All round electric windows with drivers auto up/down function
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system
- Automatic front rain sensing wipers
- Automatic lighting control
- Bi-function projection headlights with static bending
- Black door garnish
- Black side sills
- Black wheel arch extensions
- Black/body colour bumpers
- Body colour door handles
- Chrome side window trim
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators lights
- Follow me home headlights
- Front skid plate - silver
- Headlamp levelling
- Heated rear window
- High gloss black and satin radiator grille
- High level brake light
- LED daytime running lights
- LED Indicators
- LED rear combination lights
- Matt black lower mirror housing
- Projection front fog lights
- Rear fog lights
- Rear privacy glass
- Rear skid plate - silver
- Rear spoiler
- Rear wash/wipe
- Roof colour door mirrors
- Roof rails
- Shark fin antenna
- Solar glass windscreen
- Speed sensitive front wipers
- Two tone paint
- UV reducing solar glass with sunband
- Visible VIN plate
- Welcome home function
Interior Features
- 12V power point front
- 60/40 split/folding 2nd row of seats
- Air filter
- Aluminium pedals
- Automatic air conditioning
- Centre console storage box/armrest
- Centre console with cupholders
- Dash illumination dimmer switch
- Door pockets with bottle holder
- Driver's seat height adjuster
- Driver/passenger sunvisors and illuminated vanity mirrors
- Dual Height Luggage Area Floor
- Faux leather upholstery
- Front and centre cabin lights
- Glovebox illumination
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable headrests
- ISOFIX top tethers and lower anchor points
- Leather trimmed gearshift
- Leather trimmed steering wheel
- Luggage area lamp
- Luggage area parcel shelf
- Luggage net
- Luggage net with hooks
- Overhead console lamp
- Overhead console with sunglasses holder
- Passenger front seatback pockets
- Satin chrome interior door handles
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Variable boot floor
Packs
- Advanced driver assistance pack - Stonic
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Dual curtain airbags
- Dual front airbags
- Dual front side airbags
- ESC + BAS + VSM + HAC
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag deactivate switch
- Seatbelt warning
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Deadlocking system
- Engine immobiliser
- Locking wheel nuts
- Smart key with engine start/stop button
- Speed sensitive auto door locking
Trim
- High gloss black centre fascia
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre mobility system
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.096 |
| HC | 0.014 |
| NOx | 0.012 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 43.5 |
| WLTP - MPG - High | 54.3 |
| WLTP - MPG - Low | 38.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 49.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 25 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 9.9 |
| Engine Power - BHP | 118 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 171 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 114 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1520 mm |
| Length | 4140 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1760 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1640 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1155 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 455 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1110 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1185 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
