KIA EV5 Electric Estate 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Air |
| Price | £39,335 |
| Battery Capacity | 81.4 |
| Engine Power - BHP | 214 |
| Acceleration | 8.4 |
| Top Speed | 102 mph |
| Length | 4610 mm |
| Width | 1875 mm |
| Height | 1675 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 566 l |
| Minimum Kerbweight | 2069 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Driver display screen
- 12.3" Touchscreen navigation system
- 5.3" Climate control touchscreen
- Blind spot collision avoidance assist (BCA)
- Bluetooth connection
- Drive mode select (Eco, normal, sport, snow and Mydrive)
- Driver attention warning
- E-call
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) 2.0 - City/Pedestrian/Cyclist/Junction turning and junction crossing
- Front parking sensors
- Highway Driving Assist 2 with hand-on detection (HDA2 w HOD)
- Intelligent speed limit assist (ISLA)
- Lane Follow assist 2.0 with hands-On detection
- Lane keep assist
- Over the air (OTA) functionality
- PAS
- Rear parking sensors
- Reversing camera
- Safe exit warning (SEW)
- Smart cruise control 2.0 with stop and go functionality
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
Entertainment
- 1x USB-C port in front
- 2 USB-C charge ports in rear
- 6 speaker audio system
- USB-C port for connection of a media device
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic defog system
- Automatic headlight control system
- Black side sills
- Body colour exterior door handles - flush
- Body coloured door mirrors
- Chrome finish door garnish with black wheel arches
- Electric front/rear windows with one touch
- Electrically adjustable and heated door mirrors with LED turn indicator
- Frunk
- Heated rear window
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED rear fog lights
- LED rear lights
- Privacy glass (Rear Windows and Tailgate)
- Rain sensing front wipers
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Third brake light
Interior Features
- 1 x Luggage compartment 12V socket
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 Spoke artificial leather steering wheel
- 60:40 Split folding rear seats
- All-round height adjustable headrests
- Automatic air conditioning
- Centre console with storage box
- Cloth upholstery
- Driver and passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Front 12V power socket
- Front and rear door storage
- Front cabin LED light
- Frunk LED lights
- Grey headlining
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Illuminated glovebox
- ISOFIX rear child seat top tethers and anchor fixings
- LED luggage compartment lighting
- Luggage area load cover
- Luggage board
- Luggage net with hooks
- Manual adjustable driver and front passenger seat
- Manual steering wheel adjustment
- Metal paint interior door handles
- Rear cabin LED light
- Rear centre armrest with cupholder
- Single front passenger seat
- Ski hatch
Passive Safety
- All round 3-point seatbelts
- Anti-Lock braking system with emergency stop signalling
- Curtain airbags
- Dynamic brake control
- Electric parking brake with auto hold function
- Electronic stability control
- Front airbags
- Front passenger airbag cut off switch
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Rear airbags
- Regenerative braking paddle shifter with iPedal functionality
- Seatbelt reminder warning
- Side airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Vehicle stability management
Security
- Customisable automatic door locking
- Customisable automatic door unlocking
- Engine Start/Stop Button with Smart Entry System
- Locking wheel nuts
- Manual child locks
- Rear occupant alert
- Smart key with motion sensor
- Thatcham category 2 security alarm and immobiliser
- Visible vehicle identification number
Wheels
- 18" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 81.4 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1925 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.8 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 440 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 70 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 127 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 127 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 750 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 529 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 466 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 329 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 64 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40D |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.4 |
| Engine Power - BHP | 214 |
| Engine Power - RPM | 5200 |
| Engine Torque - NM | 295 |
| Engine Torque - RPM | 5000 |
| Top Speed | 102 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/60 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1675 mm |
| Length | 4610 mm |
| Width | 1875 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2580 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 566 l |
| Max. Loading Weight | 511 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Minimum Kerbweight | 2069 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
