KIA Sportage Estate 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | 2 |
| Price | £29,890 |
| Engine Power - BHP | 157 |
| Acceleration | 9.9 |
| Top Speed | 120 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 147 |
| Length | 4515 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 1645 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 562 l |
| Minimum Kerbweight | 1561 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Touchscreen navigation system
- 4.2" driver display screen
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- Drive mode selector
- Driver attention warning
- E-call
- Emergency stop signalling system
- Forward collision avoidance assist (FCA) - city/pedestrian/cyclist/junction covering
- Front and rear parking sensors
- Intelligent speed limit assist
- Lane Following Assist (LFA)
- Lane keep assist
- Low washer fluid warning
- Motor driven power steering
- Rear view monitor
- Reversing camera system integrated into centre fascia screen
- Tailgate
- Trip computer
- Windscreen washer level indicator
Entertainment
- 1x USB-C port in front
- 6 speaker audio system
- Bluetooth audio streaming
- DAB Radio with MP3
- Steering wheel mounted audio controls
- USB C type charging ports on centre console
- USB port for connection of a media device
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlight control system
- Automatic window defogger
- Black bumpers with silver accents
- Black radiator grille with silver surround
- Black side sill and wheel arch body mouldings
- Body colour door mirrors
- Body colour exterior door handles
- Electric front and rear windows
- Electrically adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators
- Heated rear window
- High beam assist
- Interior electrochromic mirror
- LED daytime running lights
- LED headlamps (low and high beam - MFR type)
- LED High mounted stop light
- Rain sensing wipers with aero blades
- Rear fog lamp
- Rear Lights Bulb
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Satin finished beltline
- Silver front and rear skid plate
- Silver roof rack
- Silver window surround
- Tinted rear glass
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12V power socket in front centre fascia and luggage compartment
- 2nd row personal lamps
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 40/20/40 split folding rear seat
- All-round height adjustable headrests
- Automatic air conditioning
- Centre console storage box
- Cloth upholstery
- Cupholders in rear armrest
- Door courtesy lamps
- Drink holder at centre armrest
- Driver and front passenger side sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Driver's seat manual height adjust
- Front and rear door storage
- Front cabin, rear & luggage compartment lights
- Front passenger's seat manual height adjustment
- Front seat and rear pockets
- Gear shift indicator
- Glovebox illumination
- Ignition key lock illumination
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings outer rear seats
- Leather steering wheel
- Luggage area load cover
- Luggage area parcel shelf
- Luggage board
- Luggage compartment under floor storage
- Luggage net with hooks
- Manual adjust steering wheel
- Metal paint interior door handles
- Overhead console lamp
- Rear air conditioning
- Rear cabin light
- Rear coat hooks
- Single front passenger seat
- Ventilation ducts to rear compartment
Passive Safety
- Active front headrests
- All round 3-point seatbelts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Dual front side airbags
- Dual horn
- Dynamic brake control
- Electronic parking brake with auto hold function
- Electronic stability control with downhill brake control
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Multi collision brake assist
- Rear airbags
- Rear door child safety locks
- Rear seat alert system
- Seatbelt reminder warning
- Traction control
- Twin curtain airbags
- Twin front airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Vehicle stability management
Security
- Customisable automatic door locking
- Customisable automatic door unlocking
- Door deadlocks
- Locking wheel nuts
- Smart key with motion sensor
- Speed sensitive auto door locking
- Thatcham category 2 security alarm and immobiliser
- Visible vehicle identification number
Trim
- Metallic finish centre fascia and door garnish
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.255 |
| HC | 0.021 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.01 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 147 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low | 34 |
| WLTP - MPG - Medium | 45.6 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 66 |
| NCAP Safety Assist % | 72 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.9 |
| Engine Power - BHP | 157 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 264 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 120 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1645 mm |
| Height (including roof rails) | 1650 mm |
| Length | 4515 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Width | 1865 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 54 |
| Gross Vehicle Weight | 2120 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1751 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 562 l |
| Max. Loading Weight | 559 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1510 |
| Minimum Kerbweight | 1561 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
