KIA Picanto Hatchback 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.25 1 5dr
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.2 DPi 1 5dr
- 1.6 GDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi ISG 1 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 1 5dr
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.25 2 5dr
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.4 MPi 2 5dr
- 1.2 DPi 2 5dr
- 1.0T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr
- 1.0 T GDi 2 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 99 2 5dr DCT
- 1.0T GDi 98 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.0T GDi 98 2 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 2 5dr
- 1.6 GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 2 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 5dr
- 1.6 GDi Hybrid 2 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 2 5dr
- 100kW 2 39kWh 5dr Auto
- 150kW 2 65kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi 2 5dr DCT
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0T GDi 3 5dr
- 1.0T GDi 3 5dr Auto
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr
- 1.0 T GDi 48V 118 3 5dr DCT
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr
- 1.0T GDi 48V 3 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.0T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 98 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.4T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi ISG 3 5dr
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 3 5dr DCT
- 1.5T GDi ISG 138 3 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr
- 1.6T GDi ISG 3 5dr [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 3 5dr DCT Auto
- 1.6 GDi Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 3 5dr DCT
- 1.6T GDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr
- 1.6 CRDi ISG 3 5dr
- 1.6T GDi 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi 157 48V ISG 3 5dr DCT
- 1.6T GDi HEV 3 5dr Auto
- 1.6T GDi 207 HEV 3 5dr Auto
- 150kW 3 64kWh 5dr Auto
- 150kW 3 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 3 5dr Auto AWD
- 1.6T GDi 241 PHEV 3 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 2.2 CRDi 3 5dr DCT
- 1.0T GDi 4 5dr
- 1.0T GDi 4 5dr Auto
- 1.0T GDi ISG 4 5dr
- 1.6T GDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr
- 1.5T GDi ISG 4 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto
- 1.6T GDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 CRDi ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 2.0 CRDi 48V ISG 4 5dr DCT Auto [AWD]
- 1.6 GDi Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 4 5dr DCT
- 1.6T GDi 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 1.6T GDi HEV 4 5dr Auto
- 150kW 4 64kWh 5dr Auto
- 1.6 CRDi 134 48V ISG 4 5dr DCT AWD
- 150kW 4 65kWh 5dr Auto
- 1.6T GDi PHEV 4 5dr Auto AWD
- 2.2 CRDi 4 5dr DCT
- 1.0T GDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.6 CRDi 48V ISG 2 NAV 5dr
- 1.0T GDi ISG Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V Connect 5dr DCT
- 1.6 GDi Hybrid Connect 5dr DCT
- 99kW Air 61kWh 5dr Auto
- 148kW Air 58.3kWh 5dr Auto
- 150kW Air 58kWh 5dr Auto
- 148kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 150kW Air 81kWh 5dr Auto
- 160kW Air 81.4kWh 5dr Auto
- 168kW Air 84kWh 5dr Auto
- 149kW Air 99.8kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 1.6 GDi 127 Hybrid 2 Nav 5dr DCT
- 150kW 2 Nav 65kWh 5dr Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 150kW 2 Long Range 64kWh 5dr Auto
- 1.6 GDi 136 Hybrid Aspire 5dr DCT
- 2.2 CRDi Aspire 5dr DCT
- 125kW Air SR 63kWh 5dr Auto
- 150kW 4+ 64kWh 5dr Auto
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto [Heat Pump]
- 99kW Black Edition 61kWh 5dr Auto
- 2.2 CRDi Edition 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | 3 |
| Price | £16,660 |
| Engine Power - BHP | 66 |
| Acceleration | 16.6 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| Length | 3595 mm |
| Width | 1595 mm |
| Height | 1485 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Minimum Kerbweight | 977 kg |
Driver Convenience
- 4.2" supervision monochrome cluster display
- 8" touch screen satellite naviagtion with RDS and DAB with telematics
- Apple car play/Android Auto with voice control
- Cruise control + speed limiter
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- External temperature gauge
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) - City
- Kia Connect (UVO)
- Motor driven power steering
- Rear parking sensors
- Reversing camera system with dynamic guidelines (Integrated into centre fascia screen)
- Tachometer
- Tailgate
- Trip computer
Entertainment
- 6 speaker audio system
- Bluetooth with music streaming
- Steering wheel mounted controls
- USB ports for connection of a media device
Exterior Features
- Automatic headlight control system
- Black radiator grille with chrome surround
- Body colour bumpers
- Body coloured mirrors and chrome exterior handles
- Day/night rear view mirror
- Daytime running lights
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators lights
- Front and rear electric windows with drivers's auto up/down function
- Front fog lights
- Headlamp levelling
- Heated rear window
- High mount brake light
- MFR - Multi Focus Reflector halogen headlights with black bezel
- Rain sensor
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Speed variable front wipers
- Tinted glass
- Visible VIN plate
- Welcome and follow-me home light functionality
Interior Features
- 1 x rear coat hook
- 12V power point front
- 2 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 60/40 split/folding 2nd row of seats
- All round height adjustable headrests
- Automatic air conditioning
- Centre Console with Storage Box and Sliding Armrest
- Cupholders in centre console
- Driver and front passenger sunvisor with vanity mirror
- Driver seat height adjust
- Front cabin lights
- Glovebox
- High gloss lower centre fascia trim, door armrest and air vents
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- Leather trimmed steering wheel and gearshift
- Luggage area light
- Luggage area parcel shelf
- Passenger front seatback pockets
- Premium cloth upholstery
- Silver paint finished interior door handles
- Single front passenger seat
- Slide/reclining front seats
- Tilt adjustable steering wheel
Packs
- Advanced Driver Assistance Pack - Picanto
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- ESC + BAS + VSM + HAC
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt height adjusters
- Front seatbelt pretensioners
- Hill hold control
- Hill start assist control (HAC)
- Knee airbags
- Rear child proof door locks
- Seatbelt warning
- Side impact protection
- Torque vectoring brake based and straight line stability (SLS)
- Traction control
- Twin curtain airbags
- Twin front airbags
- Twin front side airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Engine immobiliser
- Folding key
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking
Wheels
- 15" Alloy wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.313 |
| HC | 0.029 |
| Noise Level dB(A) | 70 |
| NOx | 0.021 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 117 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 60.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 64.2 |
| WLTP - MPG - Low | 43.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 43.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 44.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 58.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 2A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 16.6 |
| Engine Power - BHP | 66 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 96 |
| Engine Torque - RPM | 3750 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/55 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/55 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1485 mm |
| Length | 3595 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Width | 1595 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1320 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1010 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Max. Loading Weight | 343 kg |
| Minimum Kerbweight | 977 kg |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
