Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | S Touring |
| Price | £39,925 |
| Engine Power - BHP | 217 |
| Acceleration | 4.2 |
| Top Speed | 145 mph |
| Length | 3824 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
Driver Convenience
- Cruise control
- Engine start button
Engine/Drivetrain/Suspension
- Noise insulation
Entertainment
- 2 front/2 rear speakers
- Ipod adapter
- Radio/single CD player
- USB connection
Exterior Features
- Auxiliary front driving lights
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
Interior Features
- Aluminium window winders
- Black full carpet set
- Black glove dash panel
- Black plain/perforated leather steering wheel
- Cup Holder
- Embroidered logo floor mats - black
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Full leather interior
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Interior stowage net
- Leather door inserts
- Leather door panels
- Leather front centre console
- Leather handbrake gaiter
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- ProBax seats
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
- Trinket tray stowage unit
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Cross drilled brake discs
- Driver and passenger airbags
- Seatbelt pre-tensioners
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- 17" rear + 16" front 6 Y spoke light alloy wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| EURO NCAP Front and Side Impact test - Star Rating. | N/A |
| EURO NCAP Pedestrian test - Star Rating. | N/A |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.2 |
| Engine Power - BHP | 217 |
| Engine Power - RPM | 6800 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 4600 |
| Top Speed | 145 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 6 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3824 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1141 kg |
| Max. Loading Weight | 217 kg |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
