Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Cup 250 |
| Price | £49,370 |
| Engine Power - BHP | 246 |
| Acceleration | 3.9 |
| Top Speed | 154 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
| Length | 3879 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Bilstein dampers
- Dynamic performance management
- Sports suspension
- Twin oil coolers
Entertainment
- 2 rear speakers
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
- Three piece rear silver diffuser
Interior Features
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Black plain/perforated leather steering wheel
- Carbon fibre sports seats
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.19 |
| HC | 0.046 |
| Noise Level dB(A) | 72 |
| NOx | 0.03 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 177 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 36.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.7 |
| WLTP - MPG - High | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low | 24.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 37.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.9 |
| Engine Power - BHP | 246 |
| Engine Power - RPM | 7200 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 5500 |
| Top Speed | 154 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3879 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1214 kg |
| Max. Loading Weight | 283 kg |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
