Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | 250 Special Edition |
| Price | £47,955 |
| Engine Power - BHP | 243 |
| Acceleration | 4.3 |
| Top Speed | 154 mph |
| Length | 3824 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 899 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
Engine/Drivetrain/Suspension
- Bilstein dampers
- Dynamic performance management
- Electronic differential lock
- Lightweight battery
- Sports suspension
- Twin oil coolers
Entertainment
- 2 rear speakers
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Carbon fibre front splitter
- Carbon fibre rear wing
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- LED rear lights
- Metallic paint
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
Interior Features
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black leather steering wheel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Black plain/perforated leather steering wheel
- Carbon fibre sports seats
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Leather upholstery
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Probax sports seats
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- AP Racing front callipers
- Cross drilled brake discs
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.19 |
| HC | 0.046 |
| Noise Level dB(A) | 72 |
| NOx | 0.03 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.3 |
| Engine Power - BHP | 243 |
| Engine Power - RPM | 7200 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 5500 |
| Top Speed | 154 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3824 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1141 kg |
| Max. Loading Weight | 242 kg |
| Minimum Kerbweight | 899 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
