Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | X-Trend |
| Price | £15,125 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 112 |
| Length | 3465 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 168 l |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Analogue tachometer
- Bluetooth system
- DCM - Data Communication modules
- Digital clock
- Electric power steering
- Emergency call service
- Fuel indicator with low level warning
- Lane departure warning system
- Lights on warning
- Reversing camera
- Smartphone integration powered by pioneer compatible with Apple CarPlay and Android Auto
- Speed limiter
- Start and stop
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 4 speakers
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- MP3 connection
- Multimedia System
- USB connection
Exterior Features
- 2 speed wipers/variable intermittent/mist function
- 3rd brake light
- Auto headlight levelling
- Automatic headlights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Carbon rear diffuser
- Decal kit - Front and rear bumper, side sills and matching mirror covers
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Electric headlamp adjustment
- Front fog lights
- Green tinted glass
- Heated door mirrors
- Heated rear windscreen
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- Manually dimming rear view mirror
- Projector halogen headlights with LED tracer line
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear window demister
- Rear wiper
- Red roof decal
- Roof mounted aerial
Interior Features
- 12V Accessory socket
- 2 individual rear seats
- 3 spoke leather steering wheel with audio, telephone and LDA control
- 50/50 split folding rear seat
- Air recirculation system
- Auto air conditioning
- Black roof lining
- Body colour instrument panel
- Centre console storage
- Chrome insert to gearknob
- Chrome interior door handles
- Clean air filter
- Cloth upholstery
- Driver and passenger sunvisors
- Driver and passenger vanity mirrors with sunvisors
- Driver's seat height adjuster
- Driver/passenger seat recline/slide adjust
- Front and rear door pockets
- Front cupholder
- Front map reading lights
- Glovebox
- Height adjustable front head restraints
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gear shift
- Manual tilt steering wheel
- Passenger seat + manual slide/recline adjust
- Pollen filter
- Rear cupholders
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Steering wheel mounted radio/phone controls
- Storage bins on all doors
- Storage pockets in centre console
- Tonneau cover
Passive Safety
- ABS
- Collision mitigation braking system
- Emergency brake assist
- ESP
- Force limiting rear seatbelts
- Front seatbelt reminder
- Hill start assist
- Passenger front airbag cut off switch
- Rear child proof door locks
- Rear seatbelt reminder
- Seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Supplement restraints system (SRS) - 6 airbags
- Tyre pressure warning
Security
- Engine immobiliser
- Lockable fuel cap
- Remote central locking
Trim
- Air vent surround in body colour
Wheels
- 15" 10 spoke black machined alloy wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.155 |
| HC | 0.026 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.022 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 112 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 112 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 96 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 102 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 96 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 102 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 102 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 57.6 |
| WLTP - MPG - Extra High | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 62.8 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 50.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 62.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 60.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 62.8 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 74 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 63 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 64 |
| NCAP Safety Assist % | 25 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 93 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3465 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 168 l |
| Max. Loading Weight | 400 kg |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
