Land Rover Range Rover Evoque Hatchback 2.0 D180 R-Dynamic 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | R-Dynamic |
| Price | £38,585 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 127 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 41.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 180 |
| Length | 4371 mm |
| Width | 1904 mm |
| Height | 1649 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 798 l |
| Minimum Kerbweight | 1816 kg |
Driver Convenience
- Android Auto
- Apple car play
- Bluetooth connectivity
- Brake pad wear indicator warning light
- Driver condition monitor
- Electronic power assisted steering (EPAS)
- InControl remote
- Land Rover InControl apps
- Lane keep assist
- Push button starter
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- All terrain progress control
- Efficient Driveline
- Passive suspension
- Terrain Response 2 Auto
Entertainment
- Digital Audio Broadcast radio-DAB
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Electric windows with one touch open/close and anti trap
- Evoque and R-Dynamic badge
- Flush deployable exterior door handles
- Heated rear window with timer
- Heated washer jets
- Heated windscreen
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear wing door
- Shadow atlas bonnet and tailgate script
- Tailgate spoiler
- Third brake light
Interior Features
- 40:20:40 split folding rear seats
- Black gearshift paddles
- Bright metal pedals
- Isofix system on outer rear seats
- Overhead lighting console
- Overhead stowage for sunglasses
- Passive front head restraints
- Rear air vents
- Rear centre headrest
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
- Twin sliding front centre armrest
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- Anti-lock braking system (ABS)
- Customer configurable autolock
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic brake force distribution
- Electronic parking brake
- Electronic traction control
- Front and rear seatbelt reminder
- Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Power operated child locks
- Roll stability control
- Six airbags - Driver and passenger airbags/driver knee airbag/front side airbag and curtain airbags
- Torque vectoring brake
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 68 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 180 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 194 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 178 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 41.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 38.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 41.7 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 49 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 55.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 29 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 34.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 37.7 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 2400 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 127 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/65 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPLIT SPOKE STYLE 5073 |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1649 mm |
| Length | 4371 mm |
| Wheelbase | 2681 mm |
| Width | 1904 mm |
| Width (including mirrors) | 2100 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 65 |
| Gross Vehicle Weight | 2490 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1576 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 798 l |
| Max. Loading Weight | 674 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1816 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
