Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Active |
| Price | £25,645 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 141 |
| Length | 4693 mm |
| Width | 1844 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Minimum Kerbweight | 1356 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford pass connect
- Ford SYNC 3 nav system with DAB radio, 8" colour touch screen, voice control, app link, Apple car play/Android auto and 4.2" TFT coloured cluster
- Intelligent speed assist
- PAS
- Rotary gear shift dial
- Selectable drive modes with slippery and trail mode
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Raised ride height (30mm higher than standard)
Entertainment
- Aux input
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Active branded scuff plates
- Active front and rear bumper with unique upper and lower grille
- Auto headlamps (on/off)
- Black painted roof and mirror caps
- Black roof rails
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Halogen reflector headlamps
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- LED front fog lamps with cornering function
- Rear privacy glass
- Tailgate wash/wipe
- Twin exhaust tailpipes
- Unique skid plates and side rocker mouldings
Interior Features
- 3 spoke leather trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 60/40 split back and cushion rear seats with 2 height adjustable headrests
- Auto fold rear seats
- Centre console with armrest
- Cloth upholstery with blue stitching
- Driver's lumbar support
- Front floor mats
- Gear lever gaiter ring with blue stitching
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Manual air conditioning
- Paddle shift controls
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless start with 'Ford Power' starter button
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" 5 spoke foundry black machined painted finish alloy wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 141 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 134 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.1 |
| WLTP - MPG - High | 53.3 |
| WLTP - MPG - Low | 34.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.9 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4693 mm |
| Width | 1844 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Gross Vehicle Weight | 1970 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1620 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Max. Loading Weight | 614 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 715 |
| Minimum Kerbweight | 1356 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
