Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Trend |
| Price | £26,650 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 10.6 |
| Top Speed | 120 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 60.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| Minimum Kerbweight | 1395 kg |
Driver Convenience
- 4.2" Colour TFT Ice blue illumination analogue cluster with trip computer
- Bluetooth system
- Cruise control including adjustable speed limiter
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford SYNC 3 Navigation with 8" touchscreen, DAB radio, Emergency Assistance, Apple Carplay & Android Auto, 6 speakers & FordPass Connect
- Lane keeping system - lane keeping alert and lane keeping aid
- PAS
- Rev counter
- Selectable drive mode
- Service interval indicator
Entertainment
- 2 USB ports
Exterior Features
- Auto headlamps (on/off)
- Body coloured door handles
- Electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Full fixed LED headlamps
- Grill with chrome surround and silver effect horizontal bars
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- LED third brake light
- Quickclear heated windscreen
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Tailgate wash/wipe
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Cloth upholstery
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Manual 4-way driver seat adjust, with manual lumbar adjust
- Manual 4-way passenger seat adjusts
- Manual air conditioning
- Reach + rake adjustable steering column
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- EDL traction control
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Remote/power child rear door locks
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham alarm with power door dead locks
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 105 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 153 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 60.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 61.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 58.9 |
| WLTP - MPG - High | 70.6 |
| WLTP - MPG - Low | 48.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 60.1 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.6 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Top Speed | 120 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1955 kg |
| Minimum Kerbweight | 1395 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
