Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST-Line Vignale |
| Price | £30,350 |
| Engine Power - BHP | 155 |
| Acceleration | 9.1 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital instrument cluster
- Bluetooth system
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford SYNC4 Nav with 13.2'' touchscreen, DAB, Emergency Assistance, Apple Carplay & Android Auto, B&O Premium Audio with 10 speakers, FordPass Connect
- Lane keeping system - lane keeping alert and lane keeping aid
- PAS
- Rev counter
- Selectable drive mode
- Service interval indicator
- Trip computer
- Wireless charging pad
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports tuned suspension
Exterior Features
- Auto headlamps (on/off)
- Body coloured door handles
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Electrically operated heated power fold door mirrors with puddle lamp with side indicators
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Polished twin tailpipe
- Privacy glass
- Quickclear heated windscreen
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Tailgate wash/wipe
- Unique ST-Line grille, full bodystyling kit, and large body coloured rear spoiler
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Dual zone electronic air temperature control
- Full sensico premium upholstery
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Load through ski hatch
- Manual 2-way passenger seat adjust
- Power 4-way driver seat adjust, with power lumbar adjust
- Reach + rake adjustable steering column
- Single front passenger seat
Packs
- Winter pack - Focus
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- EDL traction control
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Red brake calipers
- Remote/power child rear door locks
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless entry and keyless start
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham alarm with power door dead locks
Wheels
- 18" 5x3 spoke pearl grey high gloss machined finish alloy wheels with mini spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 152 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 115 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 46.3 |
| WLTP - MPG - High | 57.6 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.1 |
| Engine Power - BHP | 155 |
| Engine Torque - NM | 190 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5x3 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1940 kg |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
