Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Type R Sport Line |
| Price | £35,655 |
| Engine Power - BHP | 320 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 168 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 34 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| Length | 4557 mm |
| Width | 1877 mm |
| Height | 1434 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Agile handling assist
- BLIS (Blind Spot Information System) with dual power heated blind spot mirrors
- Bluetooth hands free telephone connection
- Electric power steering wheel with variable gear ratio steering
- Emergency call service
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Honda CONNECT with GARMN Navigation + 7" touchscreen, AM/FM, internet radio, aha app integration and internet browsing
- Idle stop
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Multi-information display
- Rear parking camera
- Road departure mitigation
- Smartphone wireless charging plate
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 'Shark fin' mobile antenna
- 11 speakers
- 2x USB and HDMI
- 465w Power audio system
- Aux-in socket
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Premium audio system
- Steering wheel mounted audio controls
- Subwoofer
Exterior Features
- 3rd brake light
- Aspherical driver door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic rain sensing wipers
- Black grille
- Black window garnish
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front/rear windows/one touch operation
- Electrically folding door mirrors
- Front/rear, side sill and grey line accent sport styling
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED front fog lights
- LED Headlights
- LED rear lights
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Triple exhaust tailpipe
- Type R emblem
- Type R Sport line spoiler
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- 4 Cargo net hook
- 60/40 split folding rear seat
- Alcantara leather steering wheel
- Alloy leather gear shift knob
- Alloy pedals
- Ambient light in roof
- Cargo hooks
- Cloth upholstery
- Driver and front passenger seat armrests
- Driver's seat height adjustment
- Dual climate control air conditioning system
- Front accessory power socket
- Front head restraints
- Front map lights
- Front passenger seat
- Front/rear courtesy lights
- Glovebox light
- Isofix points
- Rear accessory power socket
- Red meter illumination
- Shift indicator lighting (SIL)
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Airbags - driver and front passenger
- Child locks on rear doors
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Driver SRS airbag (single stage inflation)
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seat belts with emergency locking retractor (ELR)
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
Security
- Immobiliser
- Mirrors and windows key fob
- Remote central locking with 2 jack knife keys
- Security alarm
- Selectable door unlock
- Smart entry + Smart start
- Superlocking
- Ultrasonic security sensor
Wheels
- 19" Dark grey alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.302 |
| HC | 0.018 |
| NOx | 0.023 |
| Particles | 0.0007 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 191 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 164 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 242 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 182 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 34 |
| WLTP - MPG - Extra High | 33.6 |
| WLTP - MPG - High | 39.2 |
| WLTP - MPG - Low | 26.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 35.3 |
General
| Generation Mark | 10 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 320 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 168 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1434 mm |
| Length | 4557 mm |
| Wheelbase | 2699 mm |
| Width | 1877 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1760 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1209 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 380 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.56 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
